CZ EN

ČEZ Solární: hybridní elektrárny jsou budoucností našeho podnikání

23. 8. 2016

ČEZ Solární navazuje na aktivity české pobočky firmy juwi AG, kterou ČEZ ESCO koupilo letos v únoru. Nová společnost zajišťuje kompletní služby spojené s instalací a servisem solárních elektráren. Staví na dlouhodobých zkušenostech nejen z českého trhu, ale i z Německa, Itálie a dalších trhů západní a jižní Evropy. ČEZ Solární je zlatým partnerem Obnovitelného desetiletí. Pohled společnosti na roli obnovitelných zdrojů nabízí v odpovědích Lucie Berdníčková, jednatelka společnosti, která současně zasedá v odborné porotě naší iniciativy.

ČEZ Solární je novou společností v rámci skupiny ČEZ, můžete představit vaše cíle v oblasti obnovitelných zdrojů?

LB: Cílem je být jedničkou na trhu v našem oboru, kterými jsou instalace střešních FV elektráren a správa velkých FV parků. Podobné cíle má ČEZ ESCO i v dalších energetických službách a produktech – stavbě a provozu kogeneračních jednotek, provozu trafostanic nebo energetických úsporách. V některých těchto sektorech již jedničkou ČEZ ESCO je.

ČEZ začal od loňského roku nabízet domácnostem také solární elektrárny na klíč. Jaké je zájem o pořízení si vlastního zdroje energie?

LB: Zájem předčil naše očekávání. Do dnešního dne jsme obsloužili přes 1500 zákazníků, kteří nás oslovili a dostali nabídku. Nedávno jsme nainstalovali 50. elektrárnu a v letošním roce očekáváme, že nainstalujeme fotovoltaickou elektrárnu na 150 – 200 střech.

Jakými cestami se snaží ČEZ oslovit své potenciální zákazníky právě z oblasti domácností a co jim může nabídnout?

LB: Nabízíme kompletní servis včetně podání žádosti o připojení a zpracování žádosti o dotaci. Většinu činností děláme vlastními silami. Celý proces od nabídky až po předání elektrárny tak máme pod kontrolou a dbáme na to, aby každý zákazník dostal prvotřídní službu. Kromě toho nabízíme speciální zvýhodněný tarif na elektřinu a od příštího roku chceme nabízet tarif, který zohledňuje hodnotu elektřiny, kterou zákazník dodá do sítě. 

V neposlední řadě připravujeme do nabídky technologické novinky z oblasti Smart Home. Jsme v úzkém kontaktu s kolegy z Inven Capital a uvádíme na český trh produkty předních smart-technologických firem jako sonnen nebo tado, do kterých Inven investuje.

Můžete představit vaše referenční projekty právě z oblasti instalací solárních elektráren na střechách domů?

LB: Zajímavých projektů je spousta. Jednomu zákazníkovi jsme dodali systém, díky kterému se jeho kancelářská budova může pyšnit označením „budova s téměř nulovou spotřebou energie“. Instalovali jsme u něj tři hybridní střídače a přes 20 kWh lithiových baterií. Pro jiného firemního zákazníka řešíme, jak zajistit bezproblémové vypnutí strojů v případě výpadku proudu. Výpadky pro něj znamenají velké ztráty ve výrobě, a potřebuje proto baterie, které zajistí, že stroje mohou dokončit várku a až poté se vypnou.

Letos jste také zaznamenali úspěch v oblasti akumulace energie, když jste realizovali první instalaci včetně baterií sonnen. Jaké zájem čekáte o hybridní solární elektrárny?

LB: Jsme přesvědčení, že hybridní elektrárny jsou budoucností našeho podnikání. V Německu jsou již dnes pro mnoho zákazníků smysluplnou investicí. Cena elektřiny je tam sice o cca 50 % vyšší než v Česku, ale do pěti let čekáme, že investice do hybridních elektráren začnou být ekonomické i při nižších cenách elektřiny.

Během uplynulých deseti let se energetika významně proměnila směrem k decentrálním zdrojům Jaký odhadujete vývoj za dalších deset let?

LB: Deset let je velmi dlouhá doba. Vzpomeňte si, že v roce 2006 byly v Česku i v Německu fotovoltaické elektrárny exotickou raritou. Ale pokud bych si měla tipnout, vsadila bych na velký rozvoj baterií a elektroniky, díky kterým budou obnovitelné zdroje běžným a dobře řiditelným zdrojem energie. 

 

Lucie Bedrníčková

Jednatelka ČEZ Solární. V oblasti obnovitelných zdrojů působí od roku 2008. V juwi spolu s kolegy připravili a uvedli do praxe v roce 2011 business monitoringu a správy velkých FV elektráren.  Podílela se na vzniku mezinárodní spolupráce v oblasti výstavby a správy a monitoringu velkých fotovoltaických celků.  Od roku 2016 je ředitelkou a jednatelkou společnosti ČEZ Solární.