CZ EN

Obnovitelná energie pro rodiny: Ostravská zelená domácnost 2.0

Setkání s inženýrem Radovanem Burkovičem na první pohled prozradí, že svým energetickým domem doslova žije. Srší energií a ochotně ukazuje solární elektrárnu na střeše svého domu i elektromobil, který lze nabít rovnou z vlastní nabíječky před domem. Právě za komplexní přístup získala ostravská domácnost nejvyšší hodnocení od odborné poroty ocenění Obnovitelné desetiletí a domácnost pana Burkoviče se stala vítězem kategorie Obnovitelná energie pro rodiny.

Pan Burkovič s rodinou začal svůj dům stavět na konci 90. let minulého století v Ostravě-Plesné. Vznikl rodinný dřevodům sendvičové konstrukce. Domácnost je díky vlastní studni s vodou kojenecké kvality nezávislá na veřejném vodovodu. I přesto, že rodina využívá úsporné spotřebiče, trápila se však růstem nákladů za energie. Domácnost se proto rozhodla pro vlastní výrobu elektřiny, pomocí slunce.

Od září 2009 provozuje na střeše rodinného domu první solární elektrárnu v Ostravě-Plesné o výkonu 3,6 kilowattů. Díky vhodné jižní orientaci vyrobí fotovoltaické panely během roku v průměru 4 500 kilowatthodin elektřiny, kterou přednostně spotřebovávají spotřebiče v domě. „Zatím se nám daří využít polovinu naší solární elektřiny. Zbytek odchází do veřejné sítě jako přebytky. Přestože roční výroba naší sluneční elektrárny hravě pokryje naši celoroční spotřebu,“ vyhodnocuje pan Burkovič zkušenosti domácnosti s vlastním zdrojem elektřiny. Výroba vlastní elektřiny podpořené zeleným bonusem také přináší finanční úsporu. Ročně zůstane doma v průměru okolo 10 tisíc korun za energii, kterou nemuseli nakoupit ze sítě.

Snaha o maximální využití sluneční elektřiny vyráběné na střeše domu se promítla také do chodu domácnosti. „Když nejsme doma, naši vyrobenou elektřinu spotřebují myčka a pračka s odloženým startem. Když je hezky, pak v průběhu dne pečeme, pereme, žehlíme na terase, sekáme trávu, drtíme větve nebo jen zapojíme do zásuvky některý z elektromobilů, případně oba. Snažíme se elektřinu spotřebovávat tehdy, když je ‚ze slunce zadarmo‘,“ říká pan Burkovič.

Slunce se v domě stará také o ohřev teplé užitkové vody. Solární kolektory jsou umístěny na západní střeše, aby měla rodina dost teplé vody po návratu dětí ze školy a rodičů z práce. K pořízení systému přispěla podpora, kterou lze získat v rámci programu Zelná úsporám Ministerstva životního prostředí a třetinu přidali Burkovičovi z vlastních zdrojů. Systém si rodina chválí mimo jiné pro rychlou návratnost prostředků – do šesti let – a úsporami za zemní plyn.

Elektřina ze slunce slouží i k nabíjení již zmíněných elektromobiů a elektrokola. „Běžný dojezd našeho elektromobilu je 136 kilometrů, což po městě stačí. Ostrava má napříč 20 kilometrů. Není pro mne výjimkou najezdit za den 300 kilometrů s jednoduchou filozofií – když elektromobil parkuje, má se průběžně nabíjet. Každá půlhodina v běžné zásuvce je pro mne dalších 15 kilometrů dojezdu.“ Na parkovišti před rodinným domem zřídili také veřejnou nabíjecí stanici pro elektromobily. Nabíječka je k dispozici nonstop za dobrovolnou platbu.

Cesta za energetickou nezávislostí domácnosti se však nezastavila. Rodina Burkovičkových dál plánuje využití nových moderních technologií. „Uvažujeme dále o pořízení baterií, abychom si přebytečnou výrobu elektřiny z jižní střechy uskladnili na odpoledne a noc, ale přemýšlíme také o dvou dalších malých solárních elektrárnách na východní a západní části střechy domu,“ prozrazuje pan Burkovič další plány v budování energeticky nezávislé domácnosti. „Vyráběly by ráno, než opustíme dům, a odpoledne do večera, když se vracíme z práce a školy,“ dodává.