CZ EN

Obnovitelný start up a inovativní řešení: Chytrá solární lavička – CapaSitty

Každý, kdo se rozhodne odpočinout si na procházce na solární lavičce CapaSitty, může využít internetové připojení nebo si nabít telefon přes USB i bezdrátově. Díky integrované baterii lavička uchovává energii i tehdy, když slunce nesvítí. Lavička je konstruována s důrazem na odolnost vůči nepřízni počasí i vandalismu. CapaSitty ukazuje možnost inovativních řešení, které mohou sloužit ve veřejném prostoru. Využití obnovitelných zdrojů a moderní řešení zaujalo odbornou porotu ocenění Obnovitelné desetiletí a tento projekt získal nejvíce bodů v kategorii Obnovitelný start up a inovativní řešení v energetice v rámci ocenění Obnovitelné desetiletí.

CapaSitty je solární lavička vyvinutá společností Full Capacity, která slouží k odpočinku, poskytuje internetové připojení a nabíjí přístroje pomocí USB kabelů a bezdrátově díky indukčnímu nabíjení. Lavička je konstruována jako ostrovní zdroj energie nezávislý na tom, kde jsou nataženy sítě. Díky integrované baterii ji můžeme využít i tehdy, když slunce zrovna nesvítí. Lavička je navržena ve spolupráci s předními odborníky v České republice s maximálním důrazem na funkčnost a odolnost vůči povětrnostním vlivům i vandalismu.

Na vývoji prototypu a realizaci solární lavičky se podíleli odborníci z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT. Prototyp lavičky zrealizovali podle návrhu designérky Zuzany Jirkalové z Fakulty architektury ČVUT odborníci z Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB). „Společnost Full CapaCity nás oslovila s nabídkou, abychom se stali technologickým partnerem solární lavičky. My jsme velmi rádi poskytli naše unikátní know-how a přispěli dobré věci, “ řekl ředitel UCEEB Lukáš Ferkl.

Lavička se postupně vyvíjí. Novou podobu přibližuje říká Petr Patočka ze společnosti Full Capacity: „Poslední verze lavičky, už má na míru vyrobený solární panel, tedy takový, který nikde jinde nenajdete. Také jsme vyvinuli svůj unikátní hardware a software, který ovládá jednotlivé funkce lavičky.“

Solární lavička je produkt určený především do veřejného prosturu, proto nabídka Full Capacity mířá právě za městy a obecemi. „V současné době jsou již umístěny dvě lavičky v Litoměřicích a Ostravě. A zájem projevilo asi dalších patnáct měst. Nicméně řadu měst jsme ještě s lavičkou neoslovili, doufáme tedy, že zájem ještě poroste,“ uvádí dosavadní zájemce o netradiční místo k odpočinku v rámci veřejného mobiliáře Petr Patočka.

Města se nemusí bát, že by o lavičku rychle přišli vlivem počasí nebo špatným zacházením uživatelů. „Použili odolné materiály, solární panel je chráněn kaleným sklem, i veškerá technika je dobře zabezpečena. Jednu lavičku již máme umístěnou téměř půl roku a zatím žádné větší známky vandalismu nepozorujeme. Také myslím, že lidé jsou na nové technologie čím dál více zvyklí a nemají potřebu vše nové ničit,“ dodává Petr Patočka.

Autoři vítězného projektu získali v rámci ocenění Obnovitelné desetiletí možnost čerpat odbornou právní konzultaci od právní kanceláře AK Doucha Šikola a slevu ze služeb dotačního managementu v hodnotě 30 000 Kč od společnosti Brain Logistics. Zástupci Full Capacity prozradili, že pracují na dalším netradičním využití obnovitelných zdrojů. Věříme, že získané ceny usnadní rodící se práci na novém řešení.