CZ EN

Šetrná energie v podnikání: Davidův mlýn – penzion s obnovitelnou energií pro provoz i elektromobily

Společnost Panství Morava provozuje volnočasový hotelový areál Davidův mlýn, kde využívá více obnovitelných zdrojů a energeticky šetrných technologií najednou. Základem jsou dvě elektrárny, jedna vodní o instalovaném výkonu 22 kilowattů a druhá fotovoltaická 70 kilowattů. Obě pracují v režimu "zelený bonus" se systémem optimalizace spotřeby vyrobené energie pro potřeby areálu. „Z reakcí hostů víme, že je těší možnost alespoň pasivně, svým pobytem, přispět k energetickým úsporám a pomoci využití moderních, šetrných řešení,“ říká ke vnímání zeleného konceptu penzionu jeho ředitel penzionu David Kostruh.

Penzion se snaží maximalizovat místní využití vlastní vyráběné energie. Přebytečný výkon je tak ukládán do rezervoáru teplé vody, který plní funkci hotelového bazénu. Dalším významným opatřením je unikátní způsob vytápění celého areálu systémem tepelných čerpadel voda-voda. Zdrojovou vodou nejsou vrty, nýbrž otevřený náhon vodní elektrárny.

Dodávky veškeré vody jsou řešeny pomocí vlastních studní a vrtů (zde by rádi ještě v budoucnu dobudovali systém využití dešťové vody). Celé odpadové hospodářství je pak řešeno formou štěrkové čističky a voda vyčištěná se vrací zpátky do řeky.

Davidův mlýn je tak de facto nezávislý na vnějších sítích. Sice zůstává připojen do veřejné distribuční sítě, aby zůstal hostům zachován komfort připojení bez omezení spotřeby. Vše ostatní však máme řešeno ostrovně včetně čističky, zdroje vody nebo topení. Při rekonstrukci to nebyla žádná komplikace, ani bych neřekl, že to bylo nějak investičně náročnější. Výhodou jsou pak nižší provozní náklady. Vidím to jako zcela přirození rozhodnutí nabídnout něco jiného, lepšího,“ shrnuje koncept soběstačného penzionu David Kostruh.

Společnost Panství Morava pak v areálu provozuje nabíječku pro elektromobily zcela zdarma pro své hosty, která ve velké míře využívá právě jimi vyrobenou ekologickou elektřinu z dvou vlastních elektráren. K firemní dopravě pak využívá elektromobil VW E-UP a elektrokolo značky JAWA. „Dojezd okolo 130 kilometrů v praxi bohatě stačí pro 90 % jízd u nás na mlýně,“ vyhodnocuje David Kostruh vlastní zkušenost s elektromobilitou. „Elektromobil obecně je už nyní více něž vhodným druhým či třetím vozidlem do rodiny a v případě větších firem s rozsáhlejším vozovým parkem by mělo být více než samozřejmostí. Kdo se jednou svezl již nechce jinak a odhlídnuto od všech ekologických aspektů, vyloudí na tváří úsměv, zklidňuje agresivitu na cestách,“ dodává David Kostruh.