CZ EN

Solární energie cenou konkuruje jaderným elektrárnám

29. 8. 2016

Photon Energy je přední evropskou solární společností s českými kořeny, poskytující komplexní řešení pro solární elektrárny. Od roku 2009 se zabývá  výstavbou a provozem fofovoltaických elektráren, od projektového manažmentu, výstavbě, monitoringu, servisu či údržbě. Společnost postavila v Evropě a Austrálii víc než 50 MWp solárních elektráren. Její dceřiná společnost Photon Energy Operations poskytuje služby provozu, údržby a monitoringu elektráren pro téměř 100 MWp v České Repubice a celkem víc než 180 MWp po celém světě.  Photon Energy spravuje vlastní portfolio elektráren o výkonu 26 MWp ve třech zemích na dvou kontinentech.

Na otázky odpovídá jeden ze zakladatelů Photon Energy Group George Hotar, který ve společnosti působí na pozici generálního ředitele.

Photon Energy je globální společnost, která realizuje úspěšné projekty v Austrálii a jinde ve světě. S jakými aktuálními trendy se potkáváte na zahraničních trzích?

GH: V oblasti výstavby elektráren vidíme jednoznačně trend konkurenceschopnosti fotovoltaiky. Naše elektrárny, které stavíme v Austrálii pro přímou spotřebu energie na místě jsou tak ideální investicí pro firmy, které chtějí využívat levnější energii za pevně danou cenu. I u velkých solárních parků jsme nyní v situaci, kde solární energie cenou konkuruje třeba jaderným elektrárnám.

V oblasti údržby elektráren vidíme obzvlášť ve střední Evropě trend k tomu, že se majitelé elektráren nyní v pozáruční době začínají ohlížet po možnostech, jak své investice nejlépe ochránit před nečekaným výpadkem. Zároveň je čím dál tím důležitější monitoring elektráren, který umí analyzovat výrobu elektrárny a jejich komponent tak, že umí předpovídat možné výpadky.

Můžeme se inspirovat využitím a systémem podpory obnovitelných zdrojů například právě v Austrálii?

GH: Austrálie má zajímavý systém podpory OZE, kromě toho si tam politici jasně nastavili cíle. Například region „Australian Capital Territory“ kolem hlavního města Canberra si dal za cíl být do roku 2025 stoprocent „obnovitelným“, co se týče spotřeby a výroby energie. Systém podpory je zajímavý v tom, že třeba u elektráren do 100 kW dostanete zelené certifikáty, které můžete na burze prodat než začnete stavět. Je to tedy taková investiční pomoc.
Velké projekty jsou vytendrované, kromě toho existují různé finanční mechanismy, jako tzv. Clean Energy Finance Corporation, která financuje stragetické projekty v oblasti OZE.

Zajímavý je třeba i systém ratingu budov. Nájemníci v Austrálii se dívají velice podrobně, jaký mají budovy rating a solární elektrárna na střeše může rating velice rychle zvednout. Státní instituce a firmy dokonce musí – pokud opravují stávající budovu nebo stavějí novou – dosáhnout nejvyššího ratingu.

Na vašich australských projektech se podílejí také čeští inženýři, jak si obstojí v zahraniční konkurenci?

GH: Velice dobře! Naší inženýři vymysleli speciální hybridní elektrárnu s bateriovým systémem, která od roku 2014 napájí rozhlasový vysílač. Je to zcela unikátní systém a zákazník BAI Group, australská obdoba Českých radiokomunikacích – je s projektem velice spokojená. V roce 2014 se kromě toho dostavili elektrárnu na střeše hlavní budovy Australské pošty v Sydney, který byla v době zapojení patrně největší střešní elektrárnou v Austrálii.

sydney_strawberry_hills_web.jpg

Foto: Střecha sídla pošty v Sydney, Austrálie, Photon Energy

 

Podle vašich aktuálních projektů se soustředíte ve světě na využití solární energetiky na střechách budov – především kanceláří,– na jaké argumenty slyší zákazníci nejčastěji?

GH: Pro firmy jsou nejdůležitější finance. Nejen, že díky solární energii ušetří peníze nebo díky lepšímu ratingu budovy mohou chtít vyšší nájem. Velkou výhodou je také možnost lépe plánovat finance pro budoucí roky. Cena solární energie se v podstatě nemění, zatímco cena energie na burze je jinak naprosto nevyzpytatelná. To byl i důvod, proč se společnosti jako BAI začínají rozhlížet po alternativách. Oni mají dlouholeté smlouvy, ve kterých musejí garantovat ceny pro zákazníky, aniž by věděli, kolik budou za deset, dvacet let platit za energii.

Jaké kroky byste čekal od české vlády, které by mohly vést k vyšší stabilitě oboru obnovitelných zdrojů v Česku?

GH: Méně tak od české vlády, než od prezidenta. Jen on totiž může odvolat ředitelku ERÚ. Chtělo by především celé odvětví depolitizovat a dát jasný signál k tomu, že vláda bude na obnovitelné zdroje hledět jako na ostatní odvětví byznysu. V minulosti jsme byli svědky retroaktivních opatření, naprosto zbytečných a pochybně připravených milionových poplatků za recyklaci, neustálých obvinění ze strany ERÚ a jiných míst. Loni to celé vyvršilo v neuvěřitelné situaci, kde celé odvětví obnovitelné energetiky – od solárů až po malé vodní elektrárny – nevěděli, zda za pár měsíců nezbankrotují. Přáli bychom si tedy od politiků jasný signál, že solární elektřina do České republiky patří, jak ta stávající, tak nová.