CZ EN

Novinky

EGÚ Brno: Z uplynulých deseti let v energetice se může Česká republika poučit

5. 12. 2016

EGÚ Brno je přední a realizační společnost působící v energetice od roku 1992. V porotě ocenění Obnovitelné desetiletí reprezentoval společnost EGÚ Brno Jiří Procházka, ředitel sekce Provoz a rozvoj elektrizační soustavy. Jde o odborníka s cennými zkušenostmi z problematiky regulace cen v elektroenergetice. V průběhu čtyř regulačních období spolupracuje s ERÚ i subjekty elektro- energetiky na přípravě podkladů pro vydání cenových rozhodnutí v oblasti elektroenergetiky.

Více »

O šetrné energetice a dalších trendech v získávání energie v Nizozemsku s nizozemským velvyslancem

8. 11. 2016

„Vzhledem k malé rozloze naší země musíme v Nizozemsku stále sledovat kreativní a inovativní trendy ve využití obnovitelné energie,“ říká nejen k nizozemským solárním chodníkům velvyslanec Ed W. V. M. Hoeks, který svou záštitou poctil projekt Obnovitelné desetiletí. Přečtěte si o přístupu k obnovitelné energetice a šetrnému způsobu života v Nizozemsku.

Více »

Nissan: vyřazeným bateriím z elektromobilů dáme druhý život

24. 10. 2016

Nissan je celosvětově jedním z průkopníků elektromobility. Náš model Leaf je nejprodávanějším elektromobilem na světě, jeho prodeje překročily 230 000 prodaných vozů. Nissan však nevidí elektromobily pouze jako dopravní prostředky, ale jako součást ekosystému měst a celé společnosti.

Více »

Využití obnovitelných zdrojů v podniku vyjadřuje inovativní a zodpovědný přístup podniku

21. 10. 2016

"Nejlevnější energie je ovšem ta, kterou vůbec ne(s)potřebujeme – tudíž orientace na úspory a pak ta, kterou dokážeme vyrobit z domácích zdrojů a bez externích a skrytých nákladů vyplývajících z umožnění takového využití či likvidace jeho následků," říká Kateřina Sirotková, konzultantka společnosti Brain Logistics, s. r. o. v rozhovoru o možných zdrojích podpory pro šetrná řešení v české energetice.

Více »

Ceny Obnovitelného desetiletí jsou rozdány, bodovaly promyšlené projekty využívající více zdrojů

17. 10. 2016

Solární asociace ve spolupráci s Aliancí pro energetickou soběstačnost na slavnostním galavečeru ocenila projekty využívající obnovitelné zdroje energie, které vznikly na území ČR v posledních deseti letech. Mezi více než 80 přihlášenými pracemi, rozdělenými do 5 kategorií, bodoval například rodinný dům na Ostravsku využívající solární energii pro domácnost i elektromobil, soběstačný hotelový areál Davidův mlýn na severu Moravy, chytrá solární lavička CapaSitty či energeticky nezávislá obec Kněžice.

Více »

Kvalitně provedené domy a byty v energeticky úsporném standardu komfort uživatele nijak neomezují

12. 10. 2016

Developerská společnost JRD se zaměřuje na výstavbu kvalitních domů s nízkou spotřebou energie. "Pořizovací cena kvalitně navržených energeticky úsporných bytů je přitom srovnatelná s cenou ostatních projektů v dané lokalitě. Oproti běžným novostavbám však majitelé výrazně ušetří na provozních nákladech - na vytápění až 85 %," uvádí v rozhovoru Jan Řežáb, zakladatel progresivní společnosti.

Více »

Vývoj technologií předbíhá legislativu

11. 10. 2016

"Vývoj technologií předbíhá legislativu. Ještě před pár lety bylo sci-fi vyrábět si doma vlastní elektřinu, dnes je domácí FVE téměř na úrovni běžných elektrozařízení, které koupíte v obchodě, přinesete domů a dáte do zásuvky. A nepotřebujete k tomu ani licenci," říká advokát Pavel Doucha. Jeho další postřehy k českému legislativnímu prostředí si můžete přečíst v krátkém rozhovoru.

Více »

Pokud se to vyplatí, proč by neměl mít rodinný dům na střeše solární panely, ve sklepě bateriové úložiště, venku tepelné čerpadlo

9. 10. 2016

"Proč by neměl mít rodinný dům na střeše solární panely, ve sklepě bateriové úložiště, venku tepelné čerpadlo a k tomu systém, který vše správně zkoordinuje? A pro to, aby se to vyplatilo, stačí dnes již jen malá podpora. Při zachování současných trendů nebude za několik let potřeba podpora vůbec." Takto vidí budoucnost energetiky Robert Doucha z Verdi Capital Group. Více si můžete přečíst v dalším rozhovoru s porotcem Obnovitelného desetiletí.

Více »

DECCI: od solárních elektráren k akumulaci

4. 10. 2016

Společnost DECCI začínala s projekty solárních elektráren pomalu před 10 lety. Dnes se soustředí na chytrá řešení mobilních energetických jednotek nebo akumulace solární elektřiny pro domácnosti. O zkušenostech s českým "solárním" prostředím promluvil Jan Patřičný, který reprezentoval DECCI v odborné porotě ocenění Obnovitelné desetiletí.

Více »

MŽP: Máme přes 400 žádostí o podporu solárních instalací na střechách domů a čísla jdou dále nahoru

4. 10. 2016

Od začátku roku byly v rámci Nové zelené úsporám podány více než čtyři stovky žádostí na podporu instalací solárních elektráren na střechách rodinných domů. Podporu však mohou získat i budovy veřejného sektoru. Ministerstvo se chce výhledově zaměřit na odstraňování administrativních bariér pro malé fotovoltaické instalace. Další zkušenosti a další plány Ministerstva životního prostředí představujeme v rozhovoru s náměstkem ministra Vladislave Smržem.

Více »

Vyberte energeticky šetrný projekt, který si zaslouží ocenění Obnovitelné desetiletí

28. 9. 2016

Hlasujte pro nejlepší energeticky šetrný projekt nominovaný na ocenění Obnovitelné desetiletí. Vybraným projektům v jednotlivých kategoriích můžete svůj hlas dát na této stránce ve veřejném kole hlasování. Hlasování bude uzavřeno 2.10.2016. Vyhlášení vítězných projektů proběhne v polovině října v Praze.

Více »

Motivem pro instalaci střešní solární elektrárny může být částečná energetická nezávislost

8. 9. 2016

UniCredit Bank pomáhala financovat řadu projektů obnovitelných zdrojů. Banka se tak přirozeně stala zlatým partnerem ocenění Obnovitelné desetiletí. Pohled UniCredit Bank na zelenou energetiku přibližuje rozhovor s Janem Jaškem, který v bance vede Energy Team zabývajcíí se financováním projektů v energetice. Jan Jašek je také členem poroty ocenění Obnovitelné desetiletí.

Více »

Solar Global: budoucnost obchodu s elektřinou ze zelených zdrojů vidíme v úspěšné predikci výroby

6. 9. 2016

Skupina Solar Global je jedním z regionálních lídrů v oblasti obnovitelných zdrojů a celkově energetických inovací. Přední českou skupinu, která se stala stříbrným partnerem ocenění Obnovitelné desetiletí představujeme v exkluzivním rozhovoru s Vítězslavem Skopalem, předsedou představenstva.

Více »

Energetika půjde cestou decentralizace, daleko větší digitalizace a flexibility

31. 8. 2016

Obnovitelným zdrojům se ve společnosti Siemens, s.r.o. věnuje především divize Wind Power and Renewables. S technologií Siemens se setkáte ve větrném parku Červený kopec, který se nachází v Olomouckém kraji u obce Rejchartice a tvoří jej šest větrných elektráren o celkovém výkonu 13,8 MW. Z oblasti realizací fotovoltaických elektráren lze uvést projekty FVE Dobré Pole či FVE Pavlíkov. Siemens také dodává zařízení a komplexní řešení pro geotermální zdroje či spalování biomasy a bioplynu.

Více »

Solární energie cenou konkuruje jaderným elektrárnám

29. 8. 2016

Společnost Photon Energy působí v Evropě i Austrálii. U protinožců se firmě daří nabízet chytré české nápady, v Česku pak může nabídnout tam vyzkoušené projekty solárních elektráren na střechách budov nebo jako zdroj energie pro radiokomunikace.

Více »

ČEZ Solární: hybridní elektrárny jsou budoucností našeho podnikání

23. 8. 2016

ČEZ Solární navazuje na aktivity české pobočky firmy juwi AG, kterou ČEZ ESCO koupilo letos v únoru. Nová společnost zajišťuje kompletní služby spojené s instalací a servisem solárních elektráren. Staví na dlouhodobých zkušenostech nejen z českého trhu, ale i z Německa, Itálie a dalších trhů západní a jižní Evropy.

Více »

Nominujte diplomku na téma obnovitelné zdroje a vyhrajte!

17. 8. 2016

Speciálně studentům a absolventům vysokých škol je věnována kategorie Chytrá energie v diplomce, která je určena pro autory zajímavých nápadů využití obnovitelných zdrojů v diplomových pracích, ale zúčastnit se mohou také autoři disertačních projektů. Autor nejlepší práce získá finanční odměnu i možnost vyzkoušet si elektromobil Nissan.

Více »

Ocenění Obnovitelné desetiletí dává prostor studentům a inovativním nápadům ze závěrečných pracích zaměřeným na obnovitelné zdroje

16. 7. 2016

Autoři diplomových nebo dizertačních prací zaměřených na obnovitelné zdroje a jejich využití v praxi mají jedinečnou možnost přihlásit se do projektu Obnovitelné desetiletí – ocenění pro nejlepší projekty šetrné energetiky v České republice.

Více »

Deset let obnovitelných zdrojů v ČR: Které projekty si zaslouží ocenění?

26. 6. 2016

V roce 2006 v České republice začal platit zákon podporující obnovitelné zdroje energie. Po deseti letech růstu tohoto moderního odvětví se Aliance pro energetickou soběstačnost společně se Solární asociací rozhodla najít a ve spolupráci s předními experty ocenit nejlepší projekty šetrné energetiky, které u nás i díky podpoře OZE vznikly. Ocenění s názvem Obnovitelné desetiletí na podzim získají zajímavé a inovativní projekty hned v pěti různých kategoriích.

Více »

Tisková konference k zahájení iniciativy Obnovitelné desetiletí

23. 6. 2016

Ve středu 22. června byla v pražské Kavárně co hledá jméno zahájeno hledání projektů pro ocenění Obnovitelné desetiletí. Zahájení proběhlo formou neformální snídaně a následné panolové diskuze s pořadateli ocenění a zástupci partnerů a porotců podporujících ocenění Obnovitelné desetiletí.

V diskuzi s partnery se představili: Jan Jašek, vedoucí v Energy Team, Unicredit Bank Česká republika (zlatý partner ocenění Obnovitelné desetiletí) a Jan Krčmář, ředitel komunikace společnosti Photon Energy (stříbrný partner ocenění Obnovitelné desetiletí).

Více »